Ana Sayfa Yap   |   Favorilere Ekle   |   
Arama:


Bütün Yazıları


Ahududu kanserden koruyor

Akdeniz diyeti, yumurta ve sivilceli ciltler

Alerji mevsimi başlıyor

Anne sütü en değerli besin

Antioksidanlar ve göz alerjisi

Asmadaki sağlìk, üzüm

Aşure, vitamin ve protein deposu

Bakliyatın faydaları ve tedavi hattı

Bal ve tarçın ile gelen sağlık

Baş ağrıları

Baş ağrısı ve egzama

Başınız mı dönüyor? ANASON ÇAYI için

Beslenme şekli ve yaşlanmak

Beşikten mezara süt

Beyaz çay, ayva ve pekmez

Beyin sağlığı ve cildiniz için

Bir kilo ceviz, dört kilo bifteğe bedel

Bitkilerin ilaçlarla etkileşimine dikkat edin

Bronşit ilacı ve güzellik reçeteleri

Bronşit, ceviz ve zeytinyağı


1 2 3 4 5 6 7 8 9

 
Yazı boyutunu büyütmek için      Yazıcı için

Baş ağrısı ve egzama

Milyonlarca insanın zaman zaman yakalandığı ve kaçamadığı baş ağrısı, tıbbın yeni keşfettiği yepyeni bir yönteme yenik düştü...

Çeşit çeşit baş ağrısından söz eden bilim adamları, vitaminlerle bu illetin üstesinden gelinebileceğini belirtiyorlar. Başınız çatlarcasına ağrırsa B1 vitamini sizin için “can kurtaran” olacaktır.

Bu vitaminin hangi besinlerde bulunduğunu mu merak ediyorsunuz? İşte bunların listesi:
Tahıl kabukları, taze meyve sebzeler, tahıl özleri, çiğ karaciğer, yumurta sarısı, mercimek unu, bezelye, portakal, limon, kestane, pancar, pazı, kuru, incir, havuç, hindiba, kuru üzüm, turp yaprağı, erik kurusu, ıspanak, kuzukulağı, ekmek, maydanoz, muz, lahana, kereviz, kasaplık hayvanların yürekleri ve elmada bulunur.

Portakal, limon, kivi, maydanoz, biber gibi gıdalarda bulunan C vitamini ile muz avokado ve ıspanakta bulunan B6 vitamini de baş ağrıları için iyi bir karışım. Psikolojik sebeplerle oluşan baş ağrılarına karşı ise balık, tavuk, patates gibi gıdalarda bol bol bulunan B3 vitamini son derece yararlı. Hava şartlarından
kaynaklanan baş ağrılarının kurtarıcısı is B5 vitamini.


Egzamaya kudret narı
Halk arasında mayasıl diye bilinen egzama, derinin kaşıntı ile birlikte sulanması şeklinde meydana gelen bir tür iltihaptır. Tıp dilinde “Erythema pernio” denir. Kaşıntı ve kızartı ile ortaya çıkar. Egzamanın farklı sebeplerle ortaya çıkabilir. Bu sebepler. ruhsal olabileceği gibi alerjik tepkiler veya deriyi tahriş eden maddeler de olabilir. Bazı kimselerde ise irsidir.

Egzama, vücudun hemen hemen her yerinde görülebilir ve bulundukları yere göre isimlendirilirler. Egzamanın tedavisinde en etkili ilaçlardan biri kudret narıdır.

Tedavinin ilk şartı strese girmemek ve egzamalı olan yerleri kaşımamaktır. Ayrıca, su ve sabunlu sudan olduğu kadar uzak kalmak gerektiği de öne sürülmektedir. Su yerine permanganatlı su veya rivanollu su kullanılması tavsiye edilmektedir. Bu arada perhizi de ihmal etmemek gerekmektedir. Acılı, baharatlı ve yağlı kızartma gibi yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Ayrıca, tedaviye yardımcı olmak maksadı ile aşağıdaki reçetelerden de istifade edilebilir:

* Yarım litrelik bir şişe zeytinyağına, bir adet kudret narı konur. Güneş gören bir yerde eriyinceye kadar bekletilir. Kullanmadan önce iyice karıştırılıp, egzamalı yerlere sabah akşam sürülür. Kudret narından yapılan bu ilaç baharatçı ve aktarlarda hazır olarak satılmaktadır.

* 1 kahve fincanı sirkeye batırılan kuru erikler egzamalı yerlere sürülür.

* 2 çorba kaşığı tuzsuz tereyağına 2 tatlı kaşığı kına konur. Merhem haline gelinceye kadar karıştırılır. Günde bir defa egzamalı yerlere sürülür.

* Yarım litre suyun içine 5 tutam mayasılotu konur. 15 dakika kaynatılıp süzülür. Günde bir çay bardağı içilir . Aynı uygulamaya bir hafta devam edilir. (30 Nisan 2002)
 

Sitemizdeki bilgiler, bütün insanların istifadesi için hazırlanmıştır.
Orjinaline sadık kalmak şartıyla, izin almaya gerek kalmadan, herkes istediği gibi alıp istifade edebilir.