Ana Sayfa Yap   |   Favorilere Ekle   |   
Arama:


Bütün Yazıları


Narın faydaları ve demir eksikliği

Nefes darlığına Karayemiş

Nefes darlığına Keçiboynuzu

Okul hastalıkları için şifa reçeteleri

Osteoporozla mücadele çocuklukta başlamalı

Ostrojen meme kanseri yapmıyor

Ödemi hafife almayın

Papatya ile gelen sağlık

Pekmez, kansızlık için en iyi ilaç

Peynir suyu İLAÇ gibi

Polenler uykunuzu bölmesin

Posalı besinler kanseri önlüyor

Prostat kanseri ve domates

Prostat ve rahim kanserine lahana

Rahat bir uykunun yolları

Ruh haline göre seçilecek besinler

Sağlığımıza kuru destek

Sağlığımızın anahtarı Antioksidanlar

Sağlık için posa

Sağlık ve vitamin topu greyfurt


1 2 3 4 5 6 7 8 9

 
Yazı boyutunu büyütmek için      Yazıcı için

Sağlık ve vitamin topu greyfurt

Greyfurt kalın kabuğu sayesinde buzdolabında veya balkonda uzun zaman tazeliğini koruyabilen bir meyvedir. Bazı greyfurt türlerinin üzerinde bulunan pembe lekeler meyvenin olgunlaşmış olduğunun değil ama, çok sulu olduğunun işaretidir.

Greyfurtun en çok bilinen üç cinsi var; sarı, pembe ve kanlı greyfurt. Her türün lezzeti diğerinden biraz farklıdır. Sarı greyfurtun büyüklüğü genelde bir portakalın iki katına eşit. Meyvenin etli kısmı sert ve suludur. Tüm greyfurtlar içinde en az şeker içereni ve biraz acımsı olanı bu cinstir. Asitli ve ekşiye kaçan bir lezzete sahiptir.

Pembe greyfurtun ise kokulu ve şekerli bir tadı vardır. Tadında acılık yoktur. Meyvenin etli kısmı turuncu veya pembeye yakındır. Sert ve bol suludur.

Kanlı greyfurtun özellikleri de pembe olanınkiyle hemen hemen aynıdır. Görüntü farkının dışında tadı biraz daha şekerlidir.

Zayıflatıcı, mikrop öldürücü, kabızlık giderici, sindirimi kolaylaştırıcı, kan temizleyici ve idrar sökücü gibi özellikleri olan greyfurtu, kış aylarında mümkün olduğu kadar çok tüketmeliyiz. Portakaldan daha az şeker, daha fazla C vitamini içeren greyfurtun saydığımız bu özelliklerinin yanı sıra yorgunluk ve stres durumlarında organizmayı uyarıcı ve canlandırıcı etkisi de var.

Her derde deva
Ayrıca, safra ifrazatını artırarak karaciğerin normal çalışmasını sağlar. İştah açar. Vücutta biriken suyun ve zehirli maddelerin dışarı atılmasını da sağlar. Bedenî ve zihnî yorgunluğu giderir. Felç ve kanamaları önler. Akciğer ve göğüs hastalıklarında son derece faydalıdır. Greyfurtta, c vitamininin yanı sıra A, B ve PP vitaminleri de bulunmaktadır.

Bol miktarda fosfor, kalsiyum magnezyum, sodyum ve klor içeren greyfurtun, bu sebeple hem yaşlılar hem de gelişme çağındaki çocuklar tarafından düzenli olarak tüketilmesinde büyük yarar vardır. (24 Aralık 2002)
 

Sitemizdeki bilgiler, bütün insanların istifadesi için hazırlanmıştır.
Orjinaline sadık kalmak şartıyla, izin almaya gerek kalmadan, herkes istediği gibi alıp istifade edebilir.