Ana Sayfa Yap   |   Favorilere Ekle   |   
Arama:
Hikmetli Sözler  >  Ayrılıkta azâb-ı ilâhî vardır  
 
Yazıcı için   Yazı boyutunu büyütmek için     
Ayrılıkta azâb-ı ilâhî vardır

Hikmet ehli zatlar buyuruyor ki:
Cemaatle namaz kılmak, salihlerle beraber olmak, çok kıymetlidir. Bir gün merhum Hocamız sabah namazını evde cemaatle kıldıktan sonra buyurdu ki:
(Cemaatte en çok sevabı en küçüğümüz, en temizimiz olan toplar. Fakat bir cemaatte Allahü teâlâ bir kişiye çok sevap verirse, bütün cemaattekilere de ona verilen sevabın aynısını verir.)

Cemaatle kılınca, içlerinden birinin namazı kabul olursa, onun hürmetine hepsinin namazı kabul edilebilir. İşte onun için, Peygamber efendimiz, (Birlikte rahmet vardır. Ayrılıkta azâb-ı ilâhî vardır) buyuruyor. Çünkü biri çok sevap kazanıyor. Diğerleri de, onunla birlikte kazanıyor. İçlerinden birini Allahü teâlâ seviyor, Cennetine alıyor, ama onunla beraber olanları da ayırmıyor, diğerleri de onunla birlikte Cennete giriyor.

En hayırlı iş dinimize hizmettir. Fakat bu hizmetlerin zerresini kendimizden bilirsek, hiç şüphe yok ki, yarın âhirette yanarız. Bunca hizmet, müminlerin duası, büyüklerin himmeti ve Allah’ın yardımıyla oluyor. (Benim de bu işte payım var) dersek, feyz ve himmet kesilir! Herkesle iyi geçinmeli, hizmetler büyüdükçe biz küçülmeliyiz.

Kur’an-ı kerimde mealen, (Nimetlerimin kıymetini bilirseniz arttırırım, bilmezseniz elinizden alır, şiddetli azap ederim) buyuruluyor. Onun için Allahü teâlâ bize kendisini unutturmasın ve başkasının şerrinden değil, bizi bizzat kendi şerrimizden korusun.

Fitne çok tehlikelidir, çok büyük günahtır. Onun için gezerken, konuşurken, yazarken, dikkat etmek lazımdır. Çok dikkat edelim, hiç kimse bizim yüzümüzden zarar görmesin.

“Fitnelere karışmayın!”
Kur’an-ı kerimde, fitnenin insan öldürmekten daha büyük günah olduğu bildiriliyor. Peygamber efendimiz de, (Fitne uykudadır, uyandırana Allah lanet etsin) buyuruyor. Fitne, birinin yaptığı bir yayınla, bir hareketle, söylediği bir sözle, Müslümanların ve İslamiyet’in zarar görmesidir.

Peygamber efendimiz yine buyuruyor ki:
(Kıyamet kopmadan önce, her yeri fitneler kaplayacak. Fitne, ortalığı karanlık gece gibi yapacak. O zaman oturmak, ayakta kalmaktan hayırlıdır. Yürüyen, koşandan iyidir. O zaman oklarınızı kırın! Yaylarınızı kesin! Kılıçlarınızı taşa çalın! Fitnelere karışmayın!)

 
Geridön
 

Dünya Namaz Vakitleri


Türkiye Takvimi


Sitemizdeki bilgiler, bütün insanların istifadesi için hazırlanmıştır.
Orjinaline sadık kalmak şartıyla, izin almaya gerek kalmadan, herkes istediği gibi alıp istifade edebilir.