Doğum sonrası sağlıklı beslenme
Lohusaların süt verdikleri dönemde gebe iken olduğu gibi aynı şekilde beslenmelerine ve kullandıkları ilaçlara dikkat etmeleri önemlidir.

Hem gebelik hem de süt verme dönemi beslenme açısından kadının hayatındaki en zorlu dönemlerden biridir. Hamilelikte alınan kiloları vermek için doğum sonrası diyet ve rejim yapmak hiç doğru değildir. Çünkü gıdalar ile alınan ve bebeğinizin ihtiyacı olan proteinler, mineraller ve vitaminler ancak dengeli-sağlıklı beslenme sayesinde süte geçerek bebeğinizin büyümesine yardımcı olmaktadırlar. Bu dönemde fazla kilo almamak için ‘sütüm fazla gelsin’ psikolojisine kapılıp şeker, meşrubat, hamur işleri gibi besin değeri düşük, kalori değeri yüksek yiyeceklerden uzak durunuz.

Sütte çocuğunuz için gerekli olan mineraller ve vitaminler meyve, sebze, et ve süt ürünlerinde bulunmaktadır. Bazen bu dengeli beslenme dahi çocuğun ve lohusanın ihtiyacı olan kalsiyum, demir ve folik asit gibi mineralleri karşılamaya yetmemektedir.

Doğum esnasında kan kaybeden annede halsizlik ve demir eksikliği oluşmaktadır. Bu dönemde bizler iyi beslenmenin yanı sıra süt veren annelere en az 4 ay süre ile bir multivitamin ve demir içeren ilaçları tavsiye etmekteyiz. Ayrıca süt verme döneminde herhangi bir rahatsızlığınızdan dolayı ilaç kullanmanız gerekir ise mutlaka doktorunuza danışınız. Çünkü birçok ilaç özellikle ağrı kesici ve antibiyotiklerin bir kısmı süte geçerek çocuğunuzda sakıncalar oluşturabilmektedir.
Ayrıca sütünüzü artırdığı iddia edilen ve halk arasında yaygın kullanılan bazı bitkisel ilaçları da kullanmadan önce doktorunuza danışınız.

Jin. Opr. Dr. Nevra Topalismailoğlu (Türkiye - 30 Haziran 2003)

www.ailevekadin.com